واقعیت هایی درباره خیانت که باید زوجین بدانند

خیانت یک پدیده تک عاملی نیست بلکه یک فرایند چند مرحله است و باید به خوبی سبب شناسی شود و نکته مهم آن است که قبل وقوع باید با استفاده از راهکارهای مختلف پیشگیری شود؛ آموزش مهارت‌های زندگی مثل خودشناسی، قدرت تصمیم گیری و…، مرزشناسی در ازدواج موقت، آشنایی مناسب در ازدواج و توجه به علاقه مندی به عنوان پیش شرط مهم انتخاب، همسر را از عشق و اقتدار سیراب کردن،  اولویت زندگی همسر باشد نه کار نه تفریح نه دوست، ارتقا حمایتگری از همسر را، داشتن گوش شنوای خوبی برای حرف‌های همسر، دقت به روابط خود و چارچوب و خط قرمزها، تعهد در همه زمینه‌ها، به تعویق انداختن نیازها و خودکنترلی بیشتری در زندگی.

عوامل تاثیرگذار در خیانت بین زوجین

یکی از عوامل اصلی خیانت، روابط زن و شوهر است. زمانی که بین همسران، روابط زناشویی خوبی حاکم نباشد، این احتمال وجود دارد فرد به همسر خود خیانت کند.

اختلالات جنسی که به مرور زمان برای برخی به‌وجود می‌آید و مشکلات شخصیتی باعث می‌شود فرد نتواند به همسر خود محبت کند و فقدان محبت، عاطفه و روابط گرم و صمیمی باعث این خیانت‌ها می‌شود. همسرانی که به هر دلیلی از محبت و توجه مرد زندگی خود محروم باشند، معمولاً وقتی مورد وسوسه و اغوای شخص دیگری قرار می‌گیرند ممکن است دچار انحراف شوند.

یکی دیگر از عواملی که در بروز خیانت موثر هست؛ سن افراد میباشد. افراد بین هجده تا سی‌سال تقریباً دوبرابر افراد بالای پنجاه‌سال احتمال رابطه خارج از ازدواج دارند.

نگرش آسان‌گیر و علاقه زیاد به رابطه جنسی با میزان رابطه خارج از ازدواج همبستگی دارد. شرایط زندگی و کاری نیز نقش مهمی در رابطه خارج از ازدواج دارد.

 گمنامی موجود در سفرها، جمعیت و گمنامی موجود در شهرهای بزرگ نیز به احتمال ایجاد این گونه روابط اضافه می‌کنند. افرادی که روابط ضعیفی با دوستان، اقوام و آشنایان برقرار می‌کنند یا از فعالیت‌ها و تعهدات مذهبی کم‌رنگی برخوردارند، بیشتر احتمال خیانت به تعهد ازدواج را دارند. همچنین احتمال بی‌وفایی در افرادی که تحصیلات عالیه دارند، در مقایسه با افرادی که از تحصیلات عالیه برخوردار نیستند، بسیار بیشتر است.

پژوهش ها تاثیر عوامل دیگری را بر روابط خیانت بررسی کرده‌اند که عبارت‌اند از: تعداد فرزندان، طلاق قبلی، رضایت پیش از ازدواج، آمادگی برای ازدواج، داشتن دوستانی که روابط خارج از زناشویی داشته‌اند و گذشته اجتماعی.

 چرا زن ها خیانت می کنند

بررسی ها در رابطه با خیانت خانم ها نشان داده است، در واقع آنها می‌خواهند از رابطه‌ای که حس می‌کنند به دامشان انداخته است نجات پیدا کنند. گاهی زنان با مردی زندگی می‌کنند که در ظاهر بسیار خوب به نظر می‌رسد اما در باطن فردی کنترل‌کننده یا اعصاب‌خرد‌کن است یا نیازهای عاطفی آنها را برآورده نمی‌کند. 

 ممکن است زنانی که با چنین افرادی در رابطه هستند تلاش‌هایی برای تغییر و بهبود وضعیت شریک زندگی‌شان انجام دهند؛ برای نمونه به روان‌شناس مراجعه کنند یا بارها با شریک زندگی‌شان این مشکل را در میان بگذارند و از او بخواهند تغییر کند. این زنان بعد از اینکه می‌دیدند تلاش‌هایشان نتیجه‌ای ندارد، برای فرار از این موقعیت به رابطه خارج از ازدواج روی می‌آوردند.

اغلب این‌گونه زنان مشکلی دارند که در روان‌شناسی به آن «دلبستگی ناایمن» گفته می‌شود. آنها احساس ناامنی می‌کنند و برای اطمینان از اینکه آسیب احساسی نمی‌بینند و در امان هستند، به‌دنبال دریافت توجه از فرد دیگری می‌گردند؛ برای نمونه، وقتی در خانه دعوا می‌کنند یا همسرشان آنها را تهدید می‌کند یا به‌ هر دلیلی احساس ناامنی به آنها القا می‌شود، برای جبران این حس به‌دنبال فردی می‌گردند که قدرشان را بداند و به آنها توجه کند.

روابط عاطفی خارج از ازدواج به شدت در حال گسترش هستند

در عصر مدرن، خیانت عاطفی در مقایسه با خیانت جنسی رشد بسیار بیشتری داشته است. بر اساس مطالعه ای که توسط موسسه درمان ازدواج و خانواده ایالات متحده صورت گرفته، در حدود ۴۵ درصد از مردان و ۳۵ درصد از زنان شرکت کننده در تحقیق اعتراف کرده اند که دارای روابط عاطفی (و نه جنسی) خارج از ازدواج هستند. این اعداد بسیار بیشتر از ۲۰ درصد افرادی است که تصدیق کرده اند دارای روابط جنسی خارج از ازدواج هستند.

بخوانید قبل از اینکه قلب خود را به یک مرد متاهل بدهید

تعریف رابطه عاطفی بسیار دشوار است اما اگر احتمال می دهید شریک زندگی شما دارای یک رابطه عاطفی خارج از ازدواج است، نشانه های واضحی دال بر این امر وجود دارد که باید به آن ها توجه کنید. برای مثال وقتی که بحث و درگیری لفظی بین شما شکل می گیرد، شریک زندگی تان به سرعت از اتمام رابطه صحبت می کند. یا وقتی که در مورد رابطه و دوستی او با شخص دیگری صحبت می کنید، حالت دفاعی به خود گرفته یا سعی در طفره رفتن دارد.

تکلیف مهریه در خصوص خیانت در ازدواج

گاهی اوقات مرد‌ها برای اینکه در هنگام طلاق مهریه همسر خود را پرداخت نکنند ممکن است در مواردی سعی کنند وی را به خیانت در ازدواج متهم کنند یا حتی به عمد شرایطی را برای خیانت همسر خود فراهم کنند به خیال اینکه در صورت محکومیت همسرشان به خیانت در ازدواج از پرداخت مهریه معاف می‌شوند.

اما باید بدانید که اثبات خیانت زن در ازدواج هیچ تاثیری بر مهریه و حقوق مالی وی ندارد بنابراین حتی در فرضی که مرد بتواند ثابت کند که همسر او رابطه خارج از ازدواج اعم از رابطه نامشروع یا جنسی داشته از پرداخت مهریه معاف نخواهد شد در واقع در صورت اثبات جرم علیه زن او بسته به جرم ارتکابی به مجازات مقرر قانونی محکوم می‌شود، اما این محکومیت تاثیری در حقوق مالی او از جمله مهریه نخواهد داشت.

1 دیدگاه در “واقعیت هایی درباره خیانت که باید زوجین بدانند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× هفت = 56