8 دیدگاه در “ازدواج موقت و روابط دختر و پسر

 1. سلام , این حرف آخر آقای ازغدی اشتباه است , ذواق به مردی می گویند که زیاد طلاق دهد و در ازدواج موقت طلاق نیست! مکرر در روایات داریم که از حضرت پرسیدند که چند بار می توانیم ازدواج موقت کنیم حضرت فرمود هرچقدر می خواهی (َ قُلْتُ مَا یَحِلُّ مِنَ الْمُتْعَهِ قَالَ کَمْ شِئْتَ وسائل الشیعه جلد ۲۱ ص ۱۹)
  در ضمن این نکته ی مهم رو در سایتتون قرار بدید که از نظر شرعی مرد میتونه در اثناء عقد موقت , اگر مهریه رو پرداخت کرده بود الباقی مدت رو به زن ببخشه و از او جدا بشه و زن حق اعتراض نداره.
  به خانم ها بگید که ازدواج موقت یعنی موقت , بنابراین متعه ممکنه به ازدواج طولانی مدت یا دائم منجر نشه.

  1. به کسی که زیاد طلاق میدهد، مطلاق گفته می شود. فرمایش آقای ازغدی در مورد ذواق درست است.

 2. کافی ج ۶ ص ۵۴ روایتی است که بارها در روایات تکرار شده:
  مردی گذشت از کنار رسول الله , حضرت پرسید با همسرت چه کردی ؟ گفت او را طلاق دادم. حضرت پرسید: به چه عیبی؟ گفت بدون هیچ عیبی. مدتی بعد حضرت با این مرد دوباره ملاقات کردند و دوباره همین سوال و جواب ها مطرح شد تا ۳ مرتبه. بعد حضرت فرمود: إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ یُبْغِضُ أَوْ یَلْعَنُ کُلَّ ذَوَّاقٍ مِنَ الرِّجَالِ وَ کُلَّ ذَوَّاقَهٍ مِنَ النِّسَاء.
  و روایات مربوط به ذواق همه در باب طلاق آمده اند: مَا مِنْ شَیْ‏ءٍ مِمَّا أَحَلَّهُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ أَبْغَضَ إِلَیْهِ مِنَ الطَّلَاقِ وَ إِنَّ اللَّهَ یُبْغِضُ الْمِطْلَاقَ الذَّوَّاق‏.
  فرمایش آخر آقای ازغذی اشتباه است , کسی به تکرار ازدواج موقت ذواق نمیشود.
  جناب پشتیبان , لطفا مستند حرف بزنید.

  1. ذواق یعنی کسی که دوست دارد ارتباط زناشویی با افراد مختلف را تجربه کند، خواه با ازدواج دائم باشد که با طلاق منقطع میشود و خواه با ازدواج موقت. یعنی به قول شاعر به هر چمن که رسیدی گلی بچین و برو. این شیوه قطعا مورد تایید شارع مقدس نیست.
   آمدن روایات ذواق در باب طلاق، به معنای این نیست که جهت نکوهش ذواق بودن فقط در ازدواج دائم و طلاق پس از آن است. کما اینکه در روایات متعه، ائمه ع از ازدواج موقت مرد متاهل که دسترسی به خانواده خود دارد نیز نهی کرده اند.
   روایتی که هم که در آن امام میفرماید تعدد ازدواج موقت محدودیت ندارد، صرفا برای بیان حکم شرعی است نه تشویق به ازدواج موقت من حیث عدم اضطرار به آن.

 3. سلام خیلی ممنونم از اینکه مطالب مفیدی رو در اختیار جوانها میزارید یک سوال داشتم از خدمتتون: آیا میشه دختری که باکره نیست رو بدون عضن پدر صیغه کرد یا نه؟ متشکرم.

 4. ببخشید یک سوال داشتم از خدمتتون: آیا میشه دختری که باکره نیست رو بدون عضن پدر صیغه کرد یا نه؟ ممنون.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هشت + 7 =