تفاوت ازدواج سفید با متعه

آنچه در این مقاله پرداخت شده تفاوت ازدواج سفید و نکاح متعه است که ازدواج سفید یعنی بدون هیچ قید و بندی باهم همبستر و هم سقف میشوند ولی در مقابل در نکاح متعه با احکام بخصوص و صیغه مدت معینی مشخص میشود .نتیجه می گیریم که ازدواج سفید جز فحشا و فرار از چهارچوب انسانی نیست و فرجامش سیاهی است. اما ازدواج موقت در چهارچوب قواعد الهی سرانجامش رستگاری و تکامل انسان در مسیر مشخص الهی است.

ازدواج سفید، ازدواجی است که توافقی میان افراد خاص در اجتماع صورت می گیرد. از جهاتی شباهت هایی با ازدواج موقت وجود دارد و از جهاتی تفاوت هایی هم به چشم می خورد. ازدواج سفید عمدتا میان جوانانی تحصیل کرده اتفاق می افتد که در کلانشهرها زندگی و کار می کنند و اغلب شهرستانی، شاغل و یا دانشجو هستند و اهل همان شهر نبوده و به دور از خانواده زندگی می کنند. البته این افراد گاهی هم متعلق به طبقاتی هم هستنند که وارد یک سازو کار ضمنی مبتنی بر اصل برابری شده اند. یعنی برابری در حقوق، برابری در هزینه ها و نوعی تفکر برابری جنسیتی هم معمولا میان ازدواج سفیدی ها وجود دارد. یعنی شرایط اقتصادی و اجتماعی افراد را به سمت هم سوق داده است و ایجاد رابطه جنسی را آسان تر کرده است.

در صیغه موقت زمان محدود و مشخص و در مقایسه با ازدواج دایم و یا ازدواج سفید اساسش بر روابط نابرابر گذشته شده است. مبلغی به اسم نفقه از سوی مرد به زن پرداخته می شود میان این ها شباهتی هم وجود دارد که این دو نفر می توانند مدت دار با هم زندگی کنند ولی در هر دو نوع هم قبحی اجتماعی و فرهنگی وجود دارد که معمولا به آن ماهیت پنهان و مخفی می دهد.

ازدواج سفید پدیده نوظهورتری است که مضرات و آسیب های خاص به خود را نیز بخاطر ماهیت مخفی و پنهان دارد از قبیل: نبود حمایت های قانونی در صورت بروز مشکلاتی از قبیل خشونت، سقط جنین، انگ از دست دادن باکرگی و تاثیر ان بر ازدواج در آینده، عمر کوتاه ازدواج و عدم تمایل به ازدواج دایم و امکان وارد شدن فرد به چرخه تجرد قطعی، فشارهای روانی و عاطفی پنهان نگاه داشتن رابطه از خانواده و اجتماع .

 صیغه قاعدتا ریشه دار تر و در زمان طولانی است. حاکمیت هم اجازه و قردادی مبتنی بر آن گذاشته است. ازدواج سفید بیشتر در میان تحصیل کرده ها و گروه های خاص مهاجر در شهرهای شلوغ و کلان شهر ها صورت می گیرد و در کنار طبقه مهاجر در میان افرادی که افکار فمنیستی و برابر خواهانه دارند هم دیده می شود.

 ازدواج سفید برای هر طرف دو طرف مجازات دارد و در صورتی هم که زنا ثابت شود ۹۹ ضربه شلاق به عنوان مجازات قانونی در نظر گرفته می‌شود، همچنین در صورتی که یکی از طرفین ازدواج کرده باشد به عنوان زنای مُحصنه مجازات مخصوص خود را دارد.

بر اساس قانون اگر مرد مجرد با زن شوهر دار زنا کند، حد زن رجم است اما حد مرد تازیانه است چون زنای در حق مرد زنای غیرمحصنه است و نیز اگر دختر مجردی با مردی که همسر دارد زنا کند. تنها مرد را سنگسار می کنند و بر زن تازیانه می زنند.با وجود این اگر زن یا شوهر، دور از شهر سکونت همسرش باشند و اقدام به این کار نامشروع کرده باشند رجم اجرا می شود.

ازدواج موقت نشان‌دهنده واقع‌بینی اسلام است

از نظر اسلام بهترین‌، سودمندترین، عاقلانه‌ترین رابطه بین دو جنس مخالف رابطه ازدواج دائم است و این اصل مبنایی و ارزش اصلی ماست. اما از سوی دیگر اسلام دینی واقع‌گرا هم هست و به دنبال آن نیست که تنها در یک فضا انسان را ببیند.

قرآن به نیاز‌های مختلف انسان توجه داشته و همه ابعاد حیات او را می‌بیند. بعضا واقعیات زندگی نشان می‌دهد که شرایط ازدواج دائم برای همه فراهم نمی‌شود یا اینکه یک مرد با ازدواج دائم باز هم به دلیل وجود موانعی نمی‌تواند نیازهای طبیعی و اولیه خود را برطرف بکند و دین این واقعیت انسان‌شناسی را مورد توجه قرار داده و راهکار دیگری را به نام ازدواج موقت پیشنهاد کرده است.

افرادی که نیاز به این ازدواج موقت دارند میتوانند از طریق سایت حافظون اقدام کنند. سایت حافظون با پیشینه ۱۲ سال فعالیت در زمینه ازدواج موقت بزرگترین صیغه یابی می‌باشد.

22 دیدگاه در “تفاوت ازدواج سفید با متعه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نُه − 4 =